chrome firefox opera safari iexplorer

Вільшанський україно-болгарський історичний музей

  • вул. Миру, 21/7,
    смт. Вільшанка,
    Кіровоградська область, 26600
  • (250) 9-73-7
  • з 8.00 до 17.15
    Вихідний - субота
Про музей:

Районний українсько-болгарський історичний музей засновано 17 травня 1972 року. Його організатором та засновником, пізніше – першим директором став Іван Іванович Гуржос. Краєзнавець-ентузіаст Іван Іванович Гуржос, ім’я якого присвоєно музею в січні 2010 року, все своє творче життя збирав краєзнавчі матеріали з історії рідної Вільшанки та Вільшанщини. Пізніше, співпрацюючи з істориком з Народної республіки Болгарія Михайлом Іларіоновичем Гавазовим, зібрав історичний матеріал з історії та культури вільшанських болгар і створив на громадських засадах перший в УРСР Громадський українсько-болгарський краєзнавчий музей Вільшанського району.

В фондах музею зберігається репринтне видання : «Летопись прихода села Ольшанка святого Іоанна Милостивого церкви» за 1888—1893 роки. В 1989 році І.І.Гуржос видав цю збірку під назвою «Летопись села Ольшанка». Її автор — протоієрей Володимир Лобачевский, побудована ним церква діє з 1784 року, заснована на честь переселення придунайських болгар в Україну. Цікаво, що перша дерев’яна церква перевезена болгарами після переселення 1774 року — так як була в с.Алфатарі (в Болгарії) також Іоаннівська. В музеї зберігається ікона Іоанна Милостивого, написана в честь 100-річчя поселення болгар на Вільшанщину. За літописом, вона була замовлена громадою в Києво-Печерській лаврі, змальована з болгарського оригіналу.

Також до сучасних фондів музею надійшли краєзнавчі, наукові та публіцистичні матеріали, зокрема С.І. Шевченка, С.В.Пєткова, В.П.Петкова, С.П.Величка, О.І.Кротова, В.І.Мільчева, інших.В районі проводяться науково- практичні конференції з українсько-болгарської тематики, пленери художників, районні та регіональні фестивалі національних культур. В цих заходах активну участь приймає районний українсько-болгарський історичний музей.

23 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Козицький
(1893, с. Летичівка, Черкаська область – 1960) – український композитор, музикознавець, педагог, громадський діяч. Один з організаторів і керівників Музичного товариства імені Миколи Леонтовича.
Ой одна я, одна, Як билиночка в полі, Та не дав мені бог Ані щастя, ні долі. Тілько дав мені бог Красу – карії очі, Та й ті виплакала В самотині дівочій. (слова Тараса Шевченка, музика Пилипа Козицького)
Розгорнути